گچ آلفا – مجتمع گچ صفوی زاده

در صفحه ابتدا توضیحاتی در مورد انواع گچ و سیمان و بتن خواهیم داد و در انتها با توجه به توضیحات داده شده مقایسه به صورت کلی انجام خواهیم داد و به این نتیجه خواهیم رسید که گچ آلفا به تنهایی می تواند جایگزین بسیار مناسب برای تولیدات سنگ های مصنوعی سنگ های نما و انواع دکوراتیو ها و محصولات بتنی باشد.

گچ

گَچ، کلسیم سولفات آبدارطبیعی یا غیرطبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می‌شود که در ذخایر پوسته جامد کره زمین و مایع زمین که قابل برداشت نیست به فرم قشرهای نسبتاً ضخیم و کلفت یافت می‌شود که آن را از دل زمین استخراج می‌کنند و استفاده می کنند. نخستین بار حدود۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش، زمانی که دریاها خشک شدند، لایه‌های سنگ گچ که در زیر آن‌ها به وجود آمده بودند پدیدار گشتند. گچ یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در دنیا می‌باشد که در قرون گذشته با روش‌های دیگر تولید و به صورت‌هایی دیگر استفاده می‌شده‌است. مطابق تحقیقات زمین شناسان، دوران ناپدید شدن دایناسورها و پدیدار شدن لایه‌های سنگ گچ خیلی قدیمی تر از ایجاد تمدن‌ها بر روی زمین است. در قرن ۱۷ پاریس پایتخت گچ بود و تمام دیوارهای چوبی خانه‌ها توسط گچ پوشانده شده بود. پادشاه فرانسه این قانون را بعد از این که لندن بزرگدرسال۱۶۶۶ در اثر آتش‌سوزی از بین رفت اجباری نمود.

گچ را پس از استخراج سنگ گچ از معدن مانند آهک به کوره می‌برند و تا دمای نزدیک به ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرما می‌دهند تا شماری از مولکول‌های آب تبلورش را از دست بدهد و به فرم گچ قابل به‌کارگیری به عنوان مصالح ساختمانی و قالب‌گیری درآید. معمولاً گچ را با آسیابهای مخصوص به صورت پودر درمی‌آورند و در کیسه‌ها یا به صورت فله به فروش می‌رسد. پودرهای گچ مرغوب باید کوچکتر از ۰٫۱۵ میلی‌متر باشد. در اکثر موارد ترکیب گچ و آب خالصبرای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود هر چند در موارد نیاز با اضافه کردن مقداری مواد مختلف می‌توان زمان سفت شدن آن را کاهش داد. مثلاً با اضافه کردن ۱٪ نمک طعام به مخلوط گچ وآب زمان گیرش آن کم می‌شود و اگر میزان نمک بیش از ۴ درصد شودزمان گیرش زیاد می‌شود (تا ۳۰ دقیقه).

سایز : سنگ گچ خام به هر سایزی قابل تبدیل است اما برای صادرات معمولا” سایز۰ تا ۵۰ میلیمتر مورد استفاده قرار میگیرد

آنالیز گچی که بصورت معمول وجود دارد و البته لازم به ذکر است که این انالیز از بهترین نوع گچ موجود در بازار تهیه شده

درصد خلوص : ۹۰ تا ۹۷ درصد

سفیدی و رنگ : ۹۹ درصد

سیمان

ماده‌ای چسبنده است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و به‌وجود آوردن جاده‌ای چسبنده است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و به‌وجود آوردن جسمی کپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، و اکسیدهای معدنی در دمای۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان بهکلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر۲۰–۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد.

بتن

بتن از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است. ویژگی اصلی بتن ارزان بودن و در دسترس بودن مواد اولیه آن است. همچنین می‌توان خاطر نشان کرد که تولید انواع بتن با استفاده از حرارت، بخار، اتوکلاو، تخلیه هوا، فشار هیدرولیکی ویبره و قالب انجام می‌گیرد. بتن به‌طور کلی محصولی است که از مخلوط آب با سیمان آبی و سنگدانه‌های مختلف در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی به حاصل می‌شود و دارای ویژگیهای خاص است.

با توجه به توضیحات بالا که در مورد سیمان و گچ و بتن داده شد همانطور که مشاهده می کنید تفاوت سیمان و گچ در میزان محصولات آهکی یا همان اکسید کلسیم (cao)می باشد. و تفاوت آنالیز باعث شده که مقاومت گچ به نسبت سیمان پایین تر باشد. و بتن درواقع ماده ای است که از ترکیب سیمان و سنگدانه به دست می اید و در نهایت به تنهایی و در بهترین طرح اختلاط مقاومت 50 مگا پاسگال دارد(با احتساب افزودنی هایی که بعضا قیمت بتن را شدیدا افزایش میدهند).

نکته دیگه که باید به آن ذکر کرد گیرایش بتن است که در بهترین حالت 24 ساعت باید در قالب بماند.

گچ آلفا

سولفات کلسیمیکی از مواد معدنی است که در زمین به وفور یافت می شود و بسته به مقدار آب کریستال، عمدتاً به فرم دی هیدرات (DH)، همی هیدرات (HH)، و انیدرات (AH)، یافت می شود.

سولفات کلسیم همی هیدرات (HH) که یک ماده بسیار مهم، بویژه در صنعت ساختمان است از آبگیری از DH به دست می آید و به دو شکل سولفات کلسیم همی هیدرات آلفا (α-HH) و سولفات کلسیم همی هیدرات بتا، (β-HH)، وجود دارد.

برخی ویژگی های گچ آلفا:

1: قابلیت ترکیب با اب 23% الی 30% نسبت به وزن گچ

2: مقاومت فشاری 65 مگاپاسکال مقاومت خمشی 17 مگاپاسکال

3: روانی بسیار عالی (18سانتی متر)

4: تغییر حجم ندارد

5: جذب 2% الی 4%

6: رنگ پذیری فوق العاده

7: تحمل حرارتی بالا و یخزدگی تا دمای 40- درج

8: شکل پذیری فوق العاده

9: جرم حجمی تا 3/1 کمتر از بتن

10: PH 7.5 – 8 این متریال خنثی میباشد

با توجه به آنالیز گچ آلفا که در جدول زیر ملاحظه می‌کنید مقدار اکسید کلسیمیا همان محصولات آهکی در گچ آلفا متفاوت از گچ های معمولی است و مقدار آن در حدود میزان محصولات آهکی درسیمان قرار می گیرد و همین موضوع گچ آلفا را از خانواده گچ ها جدا کرده و به خانواده سیمانها با ویژگی های خاص مرتبط میکنند.

این روزها از محصولات دکوراتیو بتنی برای دیزاین منزل و نما خیلی استفاده می شود لازم به ذکر است که تفاوت بتن و محصولات سیمانی حتماً ذکر شود بتن همانطور که از اسمش پیداستیکماده بسیار سفت و محکم و سنگین است ولی به تنهایی حتی بهترین بتن هم مقاومت نهایتاً50 مگاپاسکال را دارد و زمانی بتن می تواند به عنوان یک ماده محکم در در ساختمان سازی مورد استفاده قرار گیرد که با میلگرد مصلح شود بنابراین سازه های درست شده با محصولات سیمانیدارای مواد پر کننده مثل شن وماسه نیستند به تنهایی از مقاومت بالایی برخوردار نیستند و همچنین چون با میلگرد مصلح می شوند باز هم مقاومت آنها کاهش پیدا می‌کند پس نمیتوان بتن را با محصولات سیمانی در یک رده و در یک رتبه قرار داد.

Editions:

Persian

Safavizadeh Plaster Complex

Copyright 2021 – Safavizadeh Plaster Complex